LBB Zemgales nodaļas ziemas seminārā
pasniegta balva “Gada bibliotekārs Zemgalē 2024”
2024. gada 11. decembrī Zemgales bibliotekāri pulcējās uz Latvijas Bibliotekāru biedrības Zemgales reģionālās nodaļas ziemas semināru. Šajā reizē semināra dalībniekus pie sevis uzņēma Bauskas Centrālā bibliotēka.
LBB Zemgales nodaļa sadarbībā ar reģiona galvenajām bibliotēkām iedibinājusi tradīciju satikties trīs reizes gadā pavasara, vasara un ziemas semināros. 2024. gada noslēdzošais seminārs tika aizvadīts svētku noskaņās – gan sagaidot Ziemassvētkus, gan godinot kolēģus un pasniedzot balvu “Gada bibliotekārs Zemgalē 2024”.
Semināra atklāšanā dalībniekus uzrunāja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks, Bauskas Centrālās bibliotēkas direktore Māra Kuļikauska un LBB Zemgales nodaļas vadītāja Aiva Avota-Zalstere.
Tā kā seminārs notika Bauskas pusē, kur 2024. gads aizritēja izcilā dzejnieka Viļa Plūdoņa zīmē, atzīmējot viņa 150. jubileju, tad likumsakarīgi, ka Plūdoņa vārds tika celts godā arī bibliotekāru seminārā. Bauskas Centrālās bibliotēkas galvenās bibliogrāfes Madaras Maslovas-Konrādes vadībā tika aizvadīta improvizētā mācību stundā, kurā piedalījās vairāki Zemgales bibliotekāri no pašu vidus. Viļa Plūdoņa maizes darbs bija skološana un tālab par aktivitātes pamatu tapa paša sarakstītās mācību grāmatas. Skolēni-bibliotekāri ieņēma pareizu pozīciju uz sēžamsola, klausījās atziņās par daiļlasīšanas nozīmīgumu, mēģināja praktizēt Plūdoņa izstrādāto loģisko paužu un uzsvaru likumus dzejā un atpazina Plūdoņa laikabiedru portretus. Neizpalika amizanti brīži, kas ļāva savus kolēģus ieraudzīt no cita skatupunkta, kā arī paplašināja bibliotekāru zināšanas par latviešu literāro mantojumu.
Aizraujošā ceļojumā latviešu virtuves attīstībā 200 gados semināra dalībniekus aizveda ēdiena kultūras pētniece Dr. art. Astra Spalvēna. Pētot ēdiena kultūras veidošanos, kulināro mantojumu un pavārgrāmatas, A. Spalvēna atklāja, kā vēsturiski attīstījusies latviešu ēdienu gatavošanas kultūra – sākot ar recepšu izcelsmi un ēdienu nosaukumu veidošanos, ietekmi no Eiropas virtuves, līdz galda kultūras, ēdienu noformēšanas un galda kultūras attīstībai. Ikviens varēja gūt iedvesmu jauniem kulināriem izaicinājumiem!
“Gada bibliotekārs Zemgalē 2024”
Par ikgadēju tradīciju Latvijas Bibliotekāru biedrības Zemgales nodaļai kļuvusi balvas “Gada bibliotekārs Zemgalē” pasniegšana, kas tika iedibināta 2017. gadā Jelgavā. Arī šogad aicinājām novērtēt savu kolēģu sasniegumus bibliotēku nozarē, izceļot vispārliecinošāko, aktīvāko un sekmīgāko bibliotekāru Zemgalē, kurš iedvesmo citus bibliotekārus un vietējo kopienu, un attīsta bibliotekāru sabiedrību kopumā.
Kopumā tika saņemti deviņi pieteikumi par septiņām pretendentēm:
- Ārija Geidāne, Bauskas novada Svitenes pagasta bibliotēkas vadītāja
- Sandra Kazimiraite-Eglīte, Dobeles novada Centrālās bibliotēkas novadpētniecības speciāliste
- Eva Kulmane, Jelgavas valstspilsētas pāsvaldības iestādes “Jelgavas Pilsētas bibliotēka” fifliāles Miezītes bibliotēka vecākā bibliotekāre
- Dace Roze, Jelgavas novada Elejas pagasta bibliotēkas vadītāja
- Rasma Strautmale, Bauskas novada Ceraukstes pagasta Ceraukstes bibliotēkas vadītāja
- Baiba Vismane, Auces pilsētas bibliotēkas galvenā bibliotekāre
- Nadežda Vovere, Jelgavas novada Kalnciema pagasta Kalnciema bibliotēkas vadītāja.
Lasot pieteikumus, no sirds aizkustināja tas, kā mēs lepojamies ar saviem kolēģiem un ceļam gaismā un novērtējam viņu ikdienas mazās uzvaras un lielos sasniegumus.
Izvērtēt pretendentus tika uzrunāta neatkarīgu ekspertu žūrija, kas sastāvēja no pieredzējušām bibliotēku nozares pārstāvēm:
- Rūta Bokta, Latvijas Bibliotekāru biedrības valdes priekšsēdētāja.
- Gunta Grundmane, Kuldīgas Galvenās bibliotēkas vadītājas vietniece metodiskajā darbā.
- Olga Kronberga, Valmieras bibliotēkas direktores vietniece metodiskajā darbā, LBB Vidzemes nodaļas vadītāja.
- Ruta Suseja, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas direktore.
- Līga Tetere, Valkas novada Centrālās bibliotēkas direktore.
Žūrija vienbalsīgi nobalsoja un titulu “Gada bibliotekārs Zemgalē 2024” piešķīra Rasmai Strautmalei, Bauskas novada Ceraukstes pagasta Ceraukstes bibliotēkas vadītājai. Līdztekus kolēģu novērtējumam, balvas ieguvēja saņēma unikālu mākslinieces Asnates Zuteres darinātu stikla trofeju, kuras tapšanu katru gadu finansiāli atbalsta Latvijas Bibliotekāru biedrība.
Rasma Strautmale Ceraukstes bibliotēku vada no 2021. gada 1. februāra un šajā laikā kļuvusi iemīlēta un cienīta ne tikai ceraukstiešu, bet arī kolēģu vidū. Un ne par velti, jo Rasma ir kustība, dzinējs un visaptveroša turbulence, kas savā virpulī ierauj ne tikai Ceraukstes bibliotēkas lasītājus un apmeklētājus, bet arī pagasta ļaudis un kolēģus no citām bibliotēkām. Rasma apveltīta ar augstu atbildības sajūtu, radošu izdomu, labi saprotas ar visu vecumu bibliotēkas apmeklētājiem, strādā vispusīgi, redz plaši, domā elastīgi un apgūstot jauno mainās līdzi laikam un tā vajadzībām. Rasma vienmēr ir atvērta jauniem izaicinājumiem, piedāvājumiem un iespējām. Lai stiprinātu vietējo kopienu un savu sakņu apzināšanos, Rasma rūpīgi veic arī novadpētniecības darbu – kā nekā Ceraukstes bibliotēku var saukt arī par novadnieka Pļūdoņa bibliotēku, kur rakstnieka literārais mantojums tiek cildināts ne tikai jubilejas gados, bet arī ikdienā.
Apbalvošanas ceremonijas noslēgumā par godu balvas ieguvējai un pretendentēm un par prieku ikvienam semināra apmeklētājam uzstājās mūziķis, dzejnieks Guntars Račs un jaunais, daudzsološais mūziķis Edvards Strazdiņš.
Semināru un apbalvošanas ceremoniju organizēja Bauskas Centrālā bibliotēka, Latvijas Bibliotekāru biedrības Zemgales nodaļa ar Latvijas Bibliotekāru biedrības finansiālu atbalstu.
Fotomirkļus skatiet: https://flic.kr/s/aHBqjBXwep