Ar prieku ziņojam, ka 2025. gada EBLIDA (Eiropas Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociāciju biroja) gadskārtējā konference notiks no 7. līdz 9. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un tiks veltīta tēmai “Spēks un noturība: Grāmatas un lasīšana mākslīgā intelekta laikmetā” (Power and Resilience: Books and Reading in the Age of AI). Ir sākusies agrīnā reģistrācija ar īpaši samazinātu maksu Latvijas bibliotekāriem.
Šī gada konference ir īpaša, jo iezīmēs atgriešanos Rīgā, kas EBLIDA uzņēma pirms 10 gadiem – 2015. gadā – ar tēmu “Veidojot lasītāju Eiropu,” (“Building a Europe of Readers”), un arī tāpēc, ka noritēs Latvijas valsts mēroga svinību ietvaros – 2025. gadā tiks sumināti 500 gadi kopš pirmās iespiestās grāmatas latviešu valodā. Tas bija vēsturisks pagrieziena punkts gan valstij, gan Eiropai kopumā un izraisīja viļņveida efektu, nostiprinot latviešu valodu, nacionālo identitāti un galu galā arī valstiskumu.
Stāsts par latviešu grāmatu apliecina rakstītā vārda spēku un noturību cauri gadsimtiem līdz pat mūsdienām, kad tehnoloģiju attīstība un jaunie mediju patēriņa modeļi liecina, ka 21. gadsimts grāmatām un lasīšanai būs izaicinājumu pilns. Nākamajās desmitgadēs mūsu ikdienā ienāks tehnoloģijas, kādas iepriekšējām paaudzēm varētu šķist kā burvestība: mākslīgā intelekta sistēmas, kas mācās, pielāgojas un rada; mākslīgā intelekta funkcijas, kas iestrādātas e-grāmatās, automatizēts tulkojums un stāstījums, kas neatšķirsies no cilvēka darba utt.
Bibliotēkām un bibliotēku asociācijām ir rūpīgi jāseko aktualitātēm un jāprot pielāgoties, vienlaikus saglabājot bibliotēkas galveno misiju – aizstāvēt un nodrošināt sabiedrības tiesības brīvi piekļūt informācijai, zināšanām un kultūrai.
Spēks un noturība ir ne tikai grāmatu un lasīšanas, bet arī pašu lasītāju atribūti. Tomēr lasīšanas prasmi un vēlmi kā vēl nekad apdraud jauno mediju spiediens un izmaiņas to patēriņā, jo īpaši jaunāko paaudžu vidū. Plašsaziņas līdzekļi arvien vairāk koncentrējas tehnoloģiju gigantu rokās, kuru nolūki ne vienmēr ir altruistiski. Ko tas nozīmē bibliotēkām?
33. gadskārtējā EBLIDA konferencē pulcēsim ekspertus un praktiķus, lai diskutētu par to, kā mākslīgais intelekts un citi tehnoloģiju sasniegumi ietekmē grāmatu un lasīšanas pasauli un kā bibliotēkas var izmantot šīs tehnoloģijas savā labā, lai turpinātu pildīt savu mūžseno misiju.
Konferencē tiks aplūkoti tādi jautājumi kā:
- Kurp virzās mākslīgais intelekts bibliotēku jomā?
- Kas notiek izdevējdarbībā saistībā ar mākslīgo intelektu?
- Kāda šodien ir rakstītā kultūra, un kā bibliotēkas var pielāgoties tendencēm?
- Ko lasīšana nozīmē sabiedrībai un indivīdam?
- Kā šodien tiek veidotas veiksmīgas lasīšanas veicināšanas kampaņas?
- Kas šodien ir galvenie bibliotēku partneri?
Programma tiks izsludināta drīzumā, un tā piedāvās daudz iespēju tīkloties ar kolēģiem no visas Eiropas.
Ziņojam, ka agrīnā reģistrācija ir atvērta! Izmantojiet samazinātas maksas priekšrocības, reģistrējoties jau šodien. Sīkāka informācija par reģistrācijas maksu ir pieejama šeit. Latvijas bibliotekāriem – īpaša cena.
Apmeklējiet konferences tīmekļa vietni, lai iegūtu plašāku informāciju.
Pievienojieties mums pavasarī Rīgā, lai svinētu grāmatu un lasīšanas noturību mākslīgā intelekta laikmetā, un strādāsim kopā, lai veidotu bibliotēku nākotni!
Konferenci organizē EBLIDA, Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību. Starptautiskie sadarbības partneri ir PUBLIC LIBRARIES 2030 un NAPLE Forum – National Authorities on Public Libraries in Europe.
Informāciju sagatavoja:
Katrīna Kukaine
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Attīstības departamenta direktore
katrina.kukaine@lnb.lv