Nacionālajā bibliotēkā notiks “Lielie lasīšanas svētki”

Sestdien, 10. martā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks ikgadējie “Lielie lasīšanas svētki” – lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017” noslēguma un apbalvošanas pasākums. Tajā piedalīsies ap 800 žūrijas ekspertu – bērnu, jauniešu un pieaugušo, – pārstāvot bibliotēkas un skolas no visiem Latvijas novadiem un sveicot aizvadītā gada iecienītāko grāmatu autorus, ilustratorus, tulkotājus, kā arī izdevējus.

Svētki noritēs divās daļās: plkst. 12.00 sāksies pasākums mazajiem lasītājiem 5+ līdz 9+ vecuma grupā. Savukārt plkst. 13.30 sāksies pasākums pusaudžiem un jauniešiem 11+ līdz 15+ vecuma grupā. Vienlaikus sveiksim aktīvākos vecākus – “Lasīšanas vēstneses” un “Tēvu kampaņas” loterijas izlozes uzvarētājus, kā arī – cildināsim aktīvākos bibliotekārus, kas rūpējas, lai bērni un jaunieši varētu lasīt aktuālu literatūru, dalītos savos iespaidos un iemantotu lasītprieku.

Mūsu kopējais mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu grāmatu nokļūšanu līdz bibliotēkām un lasītājiem, tādējādi veicinot lasītprieku un sekmējot grāmatniecības un personības attīstību. Uzdevums ir konsolidēt valsts, pašvaldību un sabiedrības iniciatīvas un pasākumus, kā arī finansējumu lasīšanas veicināšanai, piedāvājot bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem iespēju iesaistīties nacionāla mēroga lasīšanas kampaņā. Žūrijas eksperti iemācās vērtēt grāmatas saturu un dizainu un iesaista draugus sarunās par lasīto,” stāsta LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka 2017. gadā žūrijā un lasīšanas maratonā ir piedalījušies ap 20 000 lasītāju 668 bibliotēkās.

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas” aizvadītā gada kolekcijā iekļautas 28 grāmatas no astoņām dažādām izdevniecībām. Tās ir: “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “liels un mazs”, “Lietusdārzs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Annele” un “Egmont Latvija”. Atzītāko grāmatu vidū ir gan aizraujoši oriģinālliteratūras izdevumi, gan tulkojumi. Vairāku tūkstošu lasītāju visaugstāko novērtējumu saņēmuši kā lasītāju jau iemīļoti rakstnieki – Māris Rungulis un Kārlis Vērdiņš, tā arī debitanti – piemēram, Māra Viška, Uldis Daugaviņš, Mārtiņš Sirmais, kuru kopdarbs “Baltais lācis: pasaku pavārgrāmata bērniem” rosinājusi īstus literārus un gastronomiskus priekus daudzās bibliotēkās un skolās.

Gandarījumu sagādā fakts, ka daudzi slaveni ārzemju autori ir viesojušies Latvijā.  Vācu rakstniece Anete Mīrsva par savu grāmatu “Samsona ceļojums” 2017. gadā saņēma Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā, savukārt lietuviešu ilustrators un rakstnieks Ķēstutis Kasparavičs ir saņēmis šo pašu balvu 2010. gadā. Turpretī neparastais divu franču rakstnieku tandēms – Silēna Edgāra un Pols Beorns, kuri kopā radījuši aizraujošu fantāzijas un vēstures romānu jauniešiem “14 – 14”, tikās ar saviem latviešu lasītājiem pērn.

Mazos lasītājus sajūsminājuši mūsu izcilo ilustratoru darbi, piemēram, Anitas Kreituses ilustrācijas lielformāta grāmatai “Puika, kas zīmēja kaķus”. Bērnu žūrija novērtē labus jokus un asprātības stāstos par skolas dzīvi.  Arī stāsti par dzīvniekiem vienmēr iegūst daudz balsu. Salīdzinot ar bērniem, kuriem visvairāk patikušas pasakas, jauniešu žūrija 15+ vecumgrupā devusi priekšroku problēmliteratūrai, blogeres neapskaužamajai pieredzei,  un puiša izjūtām, ierodoties jaunā skolā.

Programmu “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” izstrādājis LNB Bērnu literatūras centrs, kas tiek īstenota kopā ar bibliotēkām un skolām kā priekpilna jaunāko grāmatu lasīšanas sacensība. Tā norisinās visā Latvijā jau 17 gadus, bet kopš 2007. gada – arī latviešu centros citur pasaulē.

2017. gadā visvairāk žūrijas lasītāju pulcējušies šādās Latvijas bibliotēkās:

 • Rīgas Centra humanitārās vidusskolas bibliotēka
 • Kuldīgas Galvenā bibliotēka
 • Alūksnes pilsētas bibliotēka
 • Jaunmārupes pamatskolas bibliotēka
 • Rīgas 85. vidusskolas bibliotēka
 • Bebrenes pagasta bibliotēka
 • Brocēnu pašvaldības bibliotēka
 • Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēka
 • Tukuma Raiņa ģimnāzijas bibliotēka
 • Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēka “Vidzeme”

Viskuplākais 2017. gada programmas dalībnieku skaits latviešu diasporas centros:

 • Luksemburgas Eiropas skolā

Viskuplākais 2017. gada programmas dalībnieku skaits latviešu diasporas centros ārpus Eiropas:

 • Ņujorkas latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes Ņūdžersijas latviešu pamatskolā

Par dažādām inovācijām lasīšanas veicināšanā apbalvojumus saņems:

 • Daugavpils bērnu bibliotēka “Zīlīte”
 • Kursīšu pagasta bibliotēka – informācijas centrs
 • Līvu sākumskolas bibliotēka
 • Pārventas bibliotēka

Piecas aktīvākās mātes, kuras tiek dēvētas par “Lasīšanas vēstnesēm” no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas, saņems īpašu jaunāko grāmatu dāvinājumu. Savukārt tēvu iesaistīšanas kampaņas balvu fondā ir viena “Tallink” kruīza ceļojuma dāvanu karte maršrutā Rīga-Stokholma-Rīga, piecas izklaides parka “Avārijas brigāde” ģimenes biļetes, četras Rīgas Motormuzeja ģimenes biļetes, trīs Latvijas Leļļu teātra ģimenes biļetes un Ventspils Ūdens piedzīvojumu parka ģimenes biļete. Visas elektroniskā balsojuma anketas piedalās trīs “Tallink” ceļojumu dāvanu karšu izlozē. Laimētāji tiks paziņoti 10. martā.

Vecāku žūrijas grāmatu kolekcijas izvēles principi ir: daiļliteratūras grāmatas, kas stāsta par attieksmi pret bērniem; grāmatas, kurās ietvertas pedagoģiskas atziņas, kas rosina sabiedrībā diskusijas par attieksmes maiņu pret bērniem, stiprina ģimenes vērtības; gan tulkotās, gan oriģinālliteratūras grāmatas, kas aplūko lasīšanas fenomenu kā personības tapšanas instrumentu.

Lielo lasīšanas svētku norisi atbalsta Kultūras ministrija, LNB, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Bibliotekāru biedrība, AS “Tallink Latvija”,  AS “Laima”, SIA “Rīgas Piensaimnieks”, Latvijas Leļļu teātris, Rīgas Motormuzejs, Ventspils Ūdens piedzīvojumu parks,  kā arī programmā iesaistītās izdevniecības. Tāpat kā pagājušajā gadā arī šoreiz bērniem piedāvāsim īpašu muzeju programmu, kuru atbalsta Latvijas Dzelzceļa muzejs, Latvijas dabas muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Mākslas muzejs Rīgas Birža, Kara muzejs un LNB ekskursiju centrs. Palīgu rindās ir arī Latvijas pašvaldības, kas nodrošina bērnu nokļūšanu Rīgā, bibliotekāri un bērnu vecāki.

 

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centra vadītāja
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv
Tel.: 29492456
www.lasamkoks.lv

Leave a Comment

*Required fields Please validate the required fields

*

*