LBB Gada balvas nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2022” – trīs laureāti

Šogad Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Gada balvas nominācijai “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2022” tika iesūtīti 20 pieteikumi. Latvijas bibliotekārā sabiedrība savus favorītus varēja izvēlēties līdz 11. aprīlim. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šogad notikumi sadalīti trīs kategorijās: vietējas nozīmes bibliotēkas organizēts notikums, reģiona galvenās bibliotēkas organizēts notikums un valsts nozīmes bibliotēkas organizēts notikums.

Vietējas nozīmes bibliotēku organizēto notikumu kategorijā iesniegti 5 pieteikumi, un visvairāk balsu (163) ieguvis notikums “Projekts “Iedvesmas bibliotēka” – Kursīšu bibliotēkas āra lasītavas-terases izveide”.

Notikums ir viens no pirmajiem LNB Atbalsta biedrības jaunās iniciatīvas “Iedvesmas bibliotēka” pirmajā darbības gadā realizētajiem projektiem. Āra lasītava ir Kursīšu bibliotēkas vairāk nekā 10 gadu lolots sapnis. Tā ir bibliotēkas pakalpojumu paplašināšanas nodrošināšanas iespēja 24/7, jo āra lasītavā interesenti var lasīt grāmatas, žurnālus, izmantot WiFi un piekļūt e-resursiem, uzlādēt datoru vai mobilās ierīces, pavadīt laiku ar draugiem sarunās un spēlējot spēles. Terase pieejama neatkarīgi no bibliotēkas darba laika, tā iecienīta bērnu un jauniešu vidū, ko apliecina novērotā situācija pēc atklāšanas, jo interesenti pavada šeit laiku gan dienas tumšajā, gan gaišajā laikā.

Reģiona galveno bibliotēku organizēto notikumu kategorijā iesniegti 12 pieteikumi un šīs kategorijas uzvarētājs ar 100 balsīm ir “Ogres Centrālās bibliotēkas dalība IFLA organizētajā starptautiskajā konkursā “Gada publiskā bibliotēka 2022” un iekļūšana finālistu četriniekā”.

Ogres Centrālā bibliotēka ir spilgts piemērs tam, ka bibliotēkas Latvijā strādā augstvērtīgā līmenī. To apliecina pagājušajā gadā iegūtā atzinība un nominācija Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas sadarbībā ar IT uzņēmumu “Systematic” organizētajai balvai “Gada publiskā bibliotēka 2022”. Tika nominētas 20 bibliotēkas no 17 pasaules valstīm, un Ogres Centrālā bibliotēka iekļuva labāko četriniekā, konkurējot ar bibliotēkām no ASV, Saūda Arābijas un Dānijas. Šis ir unikāls notikums pilsētas dzīvē un Latvijas bibliotēku kontekstā, kā arī Baltijas valstu mērogā. Ogres Centrālā bibliotēka ir pamanīta starptautiski, tāpēc šis notikums vērtējams kā gada notikums Latvijas bibliotēkās 2022. gadā.

Valsts nozīmes bibliotēku organizēto notikumu kategorijā iesniegti 3 pieteikumi un visvairāk balsu (51) ieguvusi “Latvijas bibliotēku novadpētniecības konference “Kultūras mantojuma un novadpētniecības nozīme kopienu veidošanā digitālajā laikmetā” un Digitālā mantojuma diena Siguldā”.

Konferenci organizēja Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar kultūras centru “Siguldas Devons”. Tās mērķis bija uzsvērt lokālā kultūras mantojuma pieejamību digitālā vidē, stiprināt bibliotēku novadpētniecības darbu Latvijas reģionu bibliotēkās un iedvesmot bibliotēkas iesaistīties programmā “Latviešu grāmatai 500”. Paralēli konferencei norisinājās Digitālā mantojuma diena, kuras ietvaros gan konferences dalībnieki, gan Siguldas iedzīvotāji klātienē iepazinās ar bibliotēku un sadarbības partneru veidotajām digitālajām kolekcijām, savukārt Siguldas pilsētas vidusskolas un Siguldas Valsts ģimnāzijas vecāko klašu skolēni tikās ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālo kolekciju veidotājiem.

Apsveicam uzvarētājus!

Gada balvas pasniegšanas ceremonijas laikā 2023. gada 25. aprīlī tika pasniegti atzinības raksti un nominācijas balva – ceļojošais albums –, kas nodots nominācijas uzvarētāju rīcībā, lai tajā atstātu ierakstu par notikumu divu lappušu apjomā un pēc gada to atkal nodotu nākamajiem nominācijas uzvarētājiem.

Notikumu TOP 10

1. Projekts “Iedvesmas bibliotēka” – Kursīšu bibliotēkas āra lasītavas-terases izveide (163 balsis)
  2. Ogres Centrālās bibliotēkas dalība IFLA organizētajā starptautiskajā konkursā “Gada publiskā bibliotēka 2022” un iekļūšana finālistu četriniekā (100 balsis)
  3. Dundagas bibliotēkas Mājas kafejnīca “Dzeja ar garšu” 2022. gada 10. septembrī (97 balsis)