Apkopti kampaņas “1Lib1Ref” rezultāti

Meklējot informāciju internetā, viens no pirmajiem resursiem, kurš sniedz atbildi, ir tīmekļa enciklopēdija “Vikipēdija”. Izlasot informāciju šajā avotā, nākas spriest, vai šī informācija ir patiesa un kā par to iespējams pārliecināties. It īpaši tas ir būtiski, jo arvien pieaug viltus ziņu skaits.

Laika posmā no 15. janvāra līdz 3. februārim notika starptautiska “Vikipēdijas” kampaņa “1Lib1Ref” jeb “1 bibliotekārs – 1 atsauce”, kurā pieteicās arī 15 bibliotekāri no Latvijas. Kampaņas mērķis bija rediģēt ierakstus un pievienot tiem atsauces, lai padarītu “Vikipēdiju” par ticamu informācijas avotu. Kopumā kampaņas laikā 824 redaktori veica 6500 labojumus 22 valodās. Interesanti un iepriecinoši skaitļi! Turklāt – tā kā bibliotekāri aktīvi dalījās ar informāciju sociālajos tīklos, tad “Twitter” platformā vien veikti 4400 ierakti par kampaņu no vairāk nekā 40 valstīm, kas sasnieguši ap 5,5 miljonus lielu auditoriju. Organizatori ziņo, ka publicētas vairāk nekā 70 preses relīzes un notikuši vairāk nekā 30 pasākumi (statistika).

Kampaņas koordinators Latvijā bija Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Jauno speciālistu sekcijas (JSS) vadītāja Elīna Sniedze. Dalību kampaņā reģistrēja 15 bibliotekāri no 14 Latvijas bibliotēkām:

• Limbažu Galvenā bibliotēka,
  • Aglonas vidusskolas bibliotēka,
  • Līvu sākumskolas bibliotēka,
  • Viļakas novada Kupravas bibliotēka,
  • Liepājas vakara (maiņu) vidusskolas bibliotēka,
  • Ciemupes bibliotēka,
  • Pļaviņu novada bibliotēka,
  • Gulbenes novada bibliotēka,
  • Jaunpiebalgas pagasta bibliotēka,
  • Amatas novada Nītaures pagasta bibliotēka,
  • Ezernieku pagasta bibliotēka,
  • Pļaviņu bērnu bibliotēka,
  • Preiļu Galvenā bibliotēka,
  • Madonas novada bibliotēka.

Aktīvākās bibliotēkas tika godinātas 17. aprīlī Latvijas Bibliotēku festivāla laikā un ieguva “bilesuserviss.lv” dāvanu karti 15 eiro vērtībā:

Izsakām pateicību visiem bibliotekāriem, kas piedalījās kampaņā un padarīja “Vikipēdiju” par ticamu uzziņu avotu!

Arī LBB valde uz īsu brīdi iesaistījās kampaņā un izveidoja šķirkli par Latvijas Bibliotekāru biedrību latviešu valodā. Šķirklis veidots, balstoties uz LBB Grāmatniecības un vēstures sekcijas vadītājas Janas Dreimanes un LBB JSS vadītājas Elīnas Sniedzes ievāktajiem materiāliem par LBB vēsturi. Nākotnē iecerēts šķirkli pilnveidot, kā arī ievietot šķirkli par LBB angļu valodā. LBB JSS izveidoja šķirkli par LBB JSS latviešu valodā.

Informējam, ka starptautiskās kampaņas organizatori ir nolēmuši rīkot otro “1Lib1Ref” kārtu laika posmā no 15. maija līdz 5. jūnijam. Aicinām piedalīties un turpināt iesākto!

Elīna Sniedze
LBB valdes locekle
LBB JSS vadītāja

Atsauce uz attēlu:
By Blanca Flores (Wikimedia Foundation Communications Team) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons.